e-Zwolnienie a depresja

konsultacje lekarskie online

Wiele osób odczuwa smutek, bywają dni, kiedy chodzi się przygaszonym, ale duże zaburzenie depresyjne to uporczywy, głęboko poważny rodzaj depresji. Ten rodzaj depresji wpływa na każdy aspekt Twojego życia, w tym na Twoje relacje, Twoje hobby i Twoją pracę. W niektórych przypadkach depresja może być na tyle poważna, że nie możesz już pracować lub nie możesz pracować w takim tempie, lub na takim poziomie wydajności, jak kiedyś.

 

Co to jest depresja?

Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób związanych z zaburzeniami psychicznymi. Depresja powoduje, że człowiek odczuwa smutek i traci zainteresowanie życiem codziennym. Choroba ta wpływa na sposób, w jaki myślisz, jak się czujesz i jak się zachowujesz. Na całym świecie depresja jest bardzo powszechna, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że około 5% dorosłych cierpi na jakąś formę depresji. Objawy depresji mogą przejawiać się jako trudności w myśleniu, koncentracji i podejmowaniu decyzji, wahania apetytu, drażliwość, wybuchy gniewu, brak energii, czy problemy ze snem. W niektórych przypadkach występuje nawet spowolnienie ruchów, czy mowy, spadek masy ciała i problemy na tle psychicznym.

Aby kwalifikować się do diagnozy depresji, objawy muszą trwać co najmniej dwa tygodnie i wpływać na poziom funkcjonowania. Wiele rzeczy może naśladować objawy depresji, np. stany chorobowe, takie jak guz mózgu lub problem z tarczycą, mogą mieć podobne objawy.

 

Przyczyny depresji

Wiele rzeczy może powodować depresję, np. poważne zmiany w życiu, takie jak rozwód, śmierć bliskiej osoby lub utrata pracy. Również twój mózg potrzebuje odpowiednich ilości substancji chemicznych do prawidłowego funkcjonowania, a jeśli równowaga tych substancji chemicznych jest zaburzona, może to prowadzić do zaburzeń psychicznych, w tym depresji. Ważne są czynniki środowiskowe, ponieważ życie w otoczeniu znęcania się, zaniedbania, ubóstwa lub przemocy może zwiększyć ryzyko zachorowania na depresję. Niektóre typy osobowości, takie jak osoby o pesymistycznym nastawieniu lub łatwo przytłoczone stresem, mogą być bardziej podatne na depresję.

 

Leczenie depresji

Mózg to skomplikowany organ, którego nauka nie do końca rozumie. W rezultacie leczenie, które działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej, dlatego ważne jest indywidualne podejście do pacjenta przez psychiatrę. Leczenie depresji oparte jest często na farmakoterapii, terapii lub połączenie obu, w zależności od potrzeb. Terapia może odbyć się w formie konsultacji online, ponieważ głębokie stany depresyjne mogą powodować strach przed bezpośrednim spotkaniem z lekarzem, dlatego tu należy korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które oferują platformy medyczne, takie jak haloDoctor.

Jeśli psychiczny stan zdrowia pacjenta jest poważny, psychiatra ma prawo wystawić dla pacjenta e-Zwolnienie, czyli L4 na czas, w którym pacjent będzie poddany leczeniu. Niestety depresja jest coraz bardziej powszechną chorobą, która zbiera coraz większe żniwo, a dzieje się tak, ponieważ często biegniemy za życiem, które ucieka nam między placami i nie mamy czasu z niego korzystać. Pęd w pracy, presja, brak snu i odpowiedniego odżywiania powoduje, że organizm zaczyna się buntować i uderzać tam, gdzie zostawiamy najwięcej miejsca.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy można otrzymać e-Zwolnienie na depresję?

Tak, w przypadku chorowania na depresję lekarz może wystawić e-Zwolnienie na czas odpoczynku i leczenia zaburzenia.

Czy w leczeniu depresji potrzebne są leki?

W wielu przypadkach leczenie farmakologiczne jest wskazane, ponieważ silna depresja może wywoływać różne zachowania, które mogą skończyć się tragicznie. W leczeniu depresji równie ważna jest psychoterapia, którą można odbyć online na platformie haloDoctor.

Jak przebiega konsultacja lekarska online z psychiatrą?

Pacjent, który jest zainteresowany konsultacją lekarską online na platformie medycznej powinien wybrać odpowiedniego specjalistę, następnie datę oraz godzinę konsultacji oraz opłacić wizytę.